Nowe życie
Rodzina patchworkowa – korzyści i wyzwania
Słownik języka polskiego definiuje rodzinę patchworkową (rekonstruowaną), jako rodzinę „założoną przez rodziców, z których przynajmniej jedno ma za sobą wcześniejszy nieudany związek lub małżeństwo, obejmująca ich wspólne dzieci, ich dzieci z poprzednich związków, a czasem także byłych partnerów i ich krewnych”. Takie rodziny składają się z różnych „kawałków”, które tworzą nową całość – stąd nazwa „patchwork”.
Jestem po rozwodzie, co dalej?
W dniu ślubu, gdy biją kościelne dzwony, prawdopodobnie nie przychodzi Wam do głowy, że Wasze małżeństwo może się rozpaść. Fakty są jednak takie, że liczba rozwodów w Polsce z roku na rok rośnie, a w samym 2021 r. liczba ta wynosiła aż 61 tysięcy. Jednakże w obliczu życiowego zwrotu nikt nie chce być częścią statystyki. Jesteśmy naszą historią. Rozstanie ze współmałżonkiem jest procesem bolesnym, przepełnionym niepewnością psychiczną, emocjonalną, finansową i społeczną. Pokonując to trudne doświadczenie, niezwykle ważne jest, aby w swoim czasie podjąć właściwe kroki w kierunku zdrowienia.
Jak przetrwać pierwsze święta po rozstaniu?
Pamiętam moje pierwsze święta po rozstaniu. Intensywność emocji była przytłaczająca. Ból, strach, złość, rozpacz, żal, obezwładniający smutek…i żałoba za wymarzonym życiem, które właśnie się skończyło. Spędziliśmy je w domu, w którym mieszkaliśmy przez ostatnie 10 lat. Było bardzo trudno, bo jedno miejsce przy naszym stole stało puste. Jako kochająca mama robiłam wszystko, aby dla moich dzieci święta były takie, jak powinny być – ciepłe, wesołe i spokojne.
Rozwód a życie zawodowe: jak rozstanie wpływa na naszą pracę?
Rozwód to ogromna życiowa zmiana, która może mieć znaczący wpływ na Twoje „tu i teraz”, w tym – karierę zawodową. Zapewne nie raz będziesz rozproszona, zdekoncentrowana. Niełatwo będzie Ci skupić się na jakości wykonywanej pracy oraz osiąganiu zamierzonych celów. Nie da się ukryć, że stanowi to bezpośrednie zagrożenie dla Twojej przyszłości finansowej w czasie, w którym nie potrzebujesz dodatkowych, przytłaczających stresorów.
Pierwsze święta po rozstaniu. Jak wspierać dzieci?
Będąc na kursie dla coachów rozwodowych (Certified Divorce Coach) przedstawiono mi wyniki badań naukowych z psychologii, mówiące o tym, że to nie rozwód przyczynia się do traum i trudności dzieci, tylko toczący się latami konflikt między małżonkami. Nawet jeśli na zewnątrz wszystko wydaje się piękne, idealne, bogate, wspaniałe, to dzieci i tak wyczuwają, że coś złego dzieje się między rodzicami. Brak miłości, duży kryzys, zdrada…coś poważnego, co wywołuje silne, niszczące mamę i tatę emocje.