Mediacje
Mediacje są nieformalnym procesem, w którym bezstronna osoba trzecia pomaga stronom wypracować rozwiązanie konfliktu możliwe do przyjęcia przez obie strony.
Grethe Nordhelle
Mediacji rodzinnej częściej poddają się rodzice dzieci, którzy czują się współodpowiedzialni za niepowodzenie ich małżeństwa i chcą ochronić swoje dzieci przed traumą długiego procesu sądowego.
Bezstronny mediator jednakowo pomaga stronom w przedstawieniu i zrozumieniu stanowiska odnośnie danej kwestii. Podczas mediacji możecie pracować nad wszystkimi zagadnieniami dotyczącymi porozumienia małżeńskiego – podział majątku, opieki nad dziećmi czy wysokości obowiązku alimentacyjnego lub dodatkowymi ustaleniami między Wami. Jednak warto pamiętać, że w mediacjach rodzinnych najistotniejsza jest perspektywa dziecka i odwołanie się do jego potrzeb.
Najlepiej jest, gdy strony skorzystają z pomocy mediatora na początkowym etapie sporu, ponieważ mediacji nie sprzyja wysoki poziom skonfliktowania małżonków ani długotrwały, intensywny spór.
Najczęściej do mediacji rodzinnej kierowane są:
- sprawy o rozwód czy separację
- sprawy o uregulowanie osobistych kontaktów z małoletnim dzieckiem, z rodzicami, dziadkami, innymi członkami rodziny
- sprawy o rozstrzygnięcie w istotnych sprawach dzieci (np. sposobu leczenia, wyboru szkoły)
- sprawy o alimenty na dzieci, na rodziców, zaspokojenie potrzeb rodziny, o podwyższenie czy obniżenie alimentów
- sprawy o podział majątku wspólnego
Zakres mediacji
Na mediacje rodzinne może skierować Was sąd na każdym etapie procesu rozwodowego w celu ugodowego załatwienia spornych kwestii. Istnieje również możliwość przeprowadzenia dobrowolnych mediacji przedsądowych, które mogą nastąpić nawet przed złożeniem pozwu rozwodowego.
Postępowanie mediacyjne zakończone jest ugodą między stronami. Ugoda zawarta przed mediatorem, po jej zatwierdzeniu przez Sąd ma moc prawną ugody zawartej przed sądem (art. 18315 k.p.c.).
Zasady mediacji
Dobrowolność
Warunkiem udziału w mediacji jest zgoda obu stron. Strony mogą wycofać się na każdym ich etapie.
Neutralność
Mediator nie wywiera wypływu na strony. Jego celem jest pomoc w samodzielnym podjęciu decyzji przez strony konfliktu.
Bezstronność
Mediator jest bezstronną stroną trzecią. Jednakowo wspiera każdą ze stron w poszukiwaniu rozwiązań.
Profesjonalizm
Mediator jest osobą przeszkoloną i prowadzi postępowanie w uporządkowany sposób z zachowaniem wzajemnego szacunku pomiędzy stronami.
Poufność
Wszystkie sprawy poruszone podczas procesu mediacji są objęte tajemnicą, a mediator nie może zostać przesłuchany, co do tych faktów w charakterze świadka.
Celem mediacji jest rozwiązanie sporu i ustalenie wspólnego rozwiązania – dlatego uczestnicy procesu muszą być przygotowani na ustępstwa, które będą satysfakcjonujące dla obu stron.