Przygotowanie do rozwodu

Czym różni się coach rozwodowy od terapeuty?

Wyobraź sobie, że pakujesz plecak podróżny. Na swojej drodze spotykasz terapeutę. Rozmawiacie ze sobą i od słowa do słowa zaczynacie otwierać plecak. Wspólnie przyglądacie się jego zawartości. Terapeuta pomaga Ci zrozumieć, co możesz zrobić, żeby w plecaku zmieściło się więcej rzeczy, albo jak możesz poukładać ubrania, żeby nie były zbyt wymięte. Możliwe, że będziesz musiała coś usunąć, albo poprzestawiać, ponieważ poskładałaś bieliznę i kosmetyki starym zwyczajem. A teraz pomyśl, że spotykasz coacha rozwodowego. Masz przy sobie ten sam plecak, ale zamiast go rozpakowywać, coach pyta Cię, gdzie chciałabyś wybrać się w podróż. Potem zaczynacie wspólnie eksplorować mapę, możliwe trasy do przebycia, rozkład pociągów i autobusów, po to, abyś w jak najlepszym możliwym czasie dotarła na miejsce docelowe. Już widzisz różnicę? Mam nadzieję, że ta analogia pokazała Ci, na jakich obszarach skupia się terapeuta, a na jakich coach rozwodowy.

Głównym zadaniem terapeuty jest pomaganie w identyfikowaniu i rozwiązywaniu problemów wynikających z przeszłości. Psychoterapeuta stosuje podejście zorientowane na proces, aby pomóc zidentyfikować wzorce myślenia i zachowania, które nas powstrzymują. Główny nacisk położony jest tutaj na uczucia w kontekście zagadnień psychologicznych i emocjonalnych. W odniesieniu do rozwodu pomaga zidentyfikować nam nasze odczucia oraz zbadać, które doświadczenia z przeszłości mogły stworzyć problemy.  

Z kolei celem coacha rozwodowego jest przeprowadzenie nas przez praktyczne aspekty rozwodu i popchnięcie do kolejnych kroków niezbędnych do osiągnięcia pożądanych przez nas rezultatów. Coaching zorientowany jest na przyszłość i cel. Główny nacisk kładziony jest na określone działania i pragnienia. W całym procesie chodzi o identyfikację potrzeb i punktów kluczowych, po to, by ruszyć przed siebie, korzystając przy tym z naszych mocnych stron. Coach rozwodowy przeszkolony jest w zakresie zrozumienia biznesowej i emocjonalnej strony rozwodu oraz tego, jak edukować, aby wiedzieć, czego się spodziewać. Celem jest przeprowadzenie przez aspekty praktyczne rozstania, przy jak najmniejszej ingerencji emocjonalnej w podejmowane przez siebie decyzje.

Psychoterapia i coaching rozwodowy nie wykluczają się wzajemnie. Czasem, aby ruszyć przed siebie, potrzebujemy zaglądnąć do naszego „plecaka podróżnego”. Określ swoje potrzeby, wartości i cele. I pamiętaj – wybór należy do Ciebie!