Coaching leadership kobiet
Moja definicja coachingu jest rezultatem moich doświadczeń i przemyśleń
z ostatnich dziewięciu lat i jest następująca
Coaching to usługa premium dla ludzi gotowych prowadzić życie na najwyższym poziomie. To rozmowa oparta na partnerstwie, szacunku i życzliwej wspierającej akceptacji. To pomaganie ludziom w czerpaniu z zasobów ich wewnętrznej mądrości i dzięki temu osiąganiu szczytowych możliwości na różnych płaszczyznach życia. Atmosfera zaufania
i bezpieczeństwa sprawia, że klient może podjąć decyzję by przekroczyć swoje wewnętrzne ograniczenia i wejść na drogę zmiany.
Dlaczego usługa premium?
Dlatego, że na spotkania z profesjonalnym coachem trzeba mieć przeznaczoną pewną pulę pieniędzy i potraktować to jak inwestycję w brylanty. Brylantem w tym przypadku jest klient, który ma gotowość do przeobrażenia się z czarnej grudki kruszca w drogocenny, lśniący, pożądany kamień szlachetny. A ten proces musi kosztować – wystarczająco dużo czasu, pracy, staranności. Jedynie niewielki procent ludzi określa się jako high performance, czyli takich, którzy są zainteresowani osiąganiem ponadstandardowych wyników w swoim życiu i to na wielu poziomach tego życia oraz są gotowi podjąć współpracę z coachem.
Coaching to pogłębienie wiedzy o sobie, odkrycie swojej autentyczności
i wyjątkowości, odkrycie pokładów miłości i dobroci w sobie zarówno do siebie samego, jak i innych. Sesje coachingowe wspierają i wzmacniają. Klient znajduje w sobie siłę i odwagę by wkroczyć na drogę zmiany. Ma gotowość by wyrazić swoje marzenia, a z nich upleść wianek celów, jakie chce osiągnąć, by wieść życie, o jakim zawsze marzył. Coach profesjonalny wierzy, że każdy jego klient jest pełen mocy sprawczej, zasobów, potencjału, talentów, aby prowadzić życie o jakim marzy. Coaching partnerski jest przepełniony szacunkiem i autentyczną akceptacją klienta. Coach jest skupiony na kliencie, jest dla niego całym sobą, zachęca, inspiruje, wspiera. Robi to wszystko w poczuciu wolności względem siebie i klienta, bez oceniania i dyrektywności. To że klient bierze całkowitą odpowiedzialność za podejmowane decyzje, sprawia, że czuje się sprawczy w swoim życiu.
Dlaczego ja?
Od prawie dwudziestu lat jestem przedsiębiorcą, inwestorem, od już dziewięciu fundatorem fundacji wspierającej kobiety. Mam na imię Joanna, jestem przede wszystkim 43 letnią szczęśliwą i spełnioną kobietą oraz matką dwójki wspaniałych dzieci. Bywam jeszcze w innych rolach i wiem jakie to jest wymagające, by pogodzić te role i zadania jakie każdego przychodzi nam wypełniać.
W roli coacha staję się promieniami czerwcowego słońca, które przyjemnie otulają, dodają sił i energii. Każdy nowy dzień, każdy wschód słońca, to początek czegoś nowego, nieznanego, nowe szanse, nowe możliwości. Jako coach jestem jak to słońce: radośnie budzę do życia o jakim klient zawsze marzył, daję nadzieję i wzmacniam entuzjazm, wspomagam odporność i prowokuję uśmiechem. Sprawiam, że ludzie pięknieją i sami zaczynają emanować wewnętrznym światłem. Towarzyszę swoim klientom w sposób świadomy, uważny i pełen spokoju. Przy każdym spotkaniu buduję zaufanie w sposób serdeczny i życzliwy, z autentyczną miłością do człowieka, dzięki czemu klient czuje się przy mnie szczęśliwszy, a przez to zdolny do wielkich rzeczy.
Dlaczego leadership kobiet?
Moim celem jest być coachem i mentorem liderek – kobiet, które są proaktywne, podejmują wyzwania i biorą na siebie odpowiedzialność za konsekwencje podjętych decyzji. Które chcą być autentyczne i spójne w życiu prywatnym i zawodowym. Kobiet ambitnych i pracowitych, które marzą o tym by wieść życie na najwyższym poziomie swoich możliwości. Poznanie własnej tożsamości, czyli tego kim się jest, jakie ma się cele, wartości i przekonania jest wyzwaniem, ale jednocześnie stanowi kluczowy czynnik zadowolenia osobistego oraz zawodowego. Dlatego tak ważne jest aby poświęcić czas wraz z energią, a następnie zainwestować je w samopoznanie. Choć wiedza o sobie samym – własnych możliwościach, potrzebach, oczekiwaniach, przekonaniach – wydaje się czymś oczywistym, wcale nie jest przez większość z nas kobiet uświadomiona. Przywdziewamy maski, spełniamy oczekiwania innych, dostosowujemy się do funkcji, które pełnimy, czy do ról życiowych. Rzadko stawiamy sobie pytania o to kim jesteśmy w danym momencie życia i dlaczego działamy w określony sposób. Odpowiedzi na te pytania nie są zresztą łatwe. Wymagają ciekawości, refleksji, szczerości i otwartości na prawdę, a także czasu na zastanowienie, a nierzadko też wielkiej pokory. W wielu przypadkach praca nad samoświadomością prowadzi do odkrycia siebie na nowo, wyjścia poza swoją strefę komfortu, podjęcia ryzyka i przełamania pętającego nas niczym liny strachu. Stereotypy budowane przez lata w przestrzeni społecznej, klasyfikowały kobiety jako płeć piękną i słabą, niezdolną do wielkich rzeczy. Osobiście pamiętam, jak za zebraniu prezesów i dyrektorów branży w której pracowałam, prezes jednej z polskich fabryk powiedział, cytuję: „wszystkie kobiety są głupie i puste – o przepraszam Pani Joanno, oczywiście z wyjątkiem Pani”. Pamiętam dokładnie co wtedy pomyślałam i poczułam. A Irena Eris też? A Sheryl Sandberg? A wiele, wiele wspaniałych polskich kobiet, liderek w swoich miastach i miasteczkach – one też? Poczułam w sobie mocną niezgodę na taki stan rzeczy, ale jednocześnie poczułam też siłę, by „być zmianą, jaką chcę widzieć w świecie”.
Wierzę mocno, że każda kobieta ma swoją wewnętrzną moc i odwagę, by żyć swoim wymarzonym życiem, w szczęściu, satysfakcji i dokonań na skalę taką, na jaką ma gotowość. Nierzadko jest osamotniona w swoich ambicjach i dążeniach. Właśnie w takim przypadku życzliwy coach może być dla niej nieocenionym wspierającym towarzyszem. Pamiętajmy, że coaching powoduje szybki rozwój, a to podnosi samoocenę u klienta. Gdy ludzie wierzą w swoje umiejętności, to chętniej z nich korzystają i są bardziej skłonni podejmować nowe wyzwania. U kobiet niezależnie od pełnionych funkcji czy osiągnięć życiowych, najbardziej palącą potrzebą jaką zauważyłam, jest właśnie w pierwszej kolejności praca nad samooceną i poczuciem własnej wartości, a następnie promowanie roli i znaczenia kobiet w społeczeństwie, gospodarce i polityce.